ŞILE Hava Durumu

Ağva Tarihi


İlçemizin en önemli turizm duraklarından biridir Ağva... iki dere arasında kalan bu güzel mahalle, ilçenin en eski yerleşim yerlerinden biridir ve butik otelleri, dere kenarı işletmeleri ile bir turizm merkezidir.
İstanbul merkeze 90 Km, Şile merkeze 31 km uzaklıkta bulunan Ağva eşsiz koyları, nehir kenarında yer alan romantik işletmeleri ile tercih sebebi.
Ağva, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuştur.  M.Ö. 7.yy. uzanan tarihin kalıntılarına Ağva’ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkündür. Ağva ve çevresinde yaşam çok eskiye dayanmaktadır. Yapılan yüzey araştırmalarında Ağva ve çevresinin tarih öncesinde (Cilalı Taş Devri) iskân edildiğini ve İstanbul’un ilk yerleşim bölgesi olduğu saptanmış. Karadeniz sahil kesitinde yapılan prehistorik çalışmalarda Ağva ve çevresinde Peleolitik çağın muhtelif bölümlerine ve özellikle Epi-Paleolitik döneme ait birçok konak yeri saptanmıştır. Ağva’ya 14. yüzyılın ikinci yarısında Konya, Karaman ve Balıkesir’den gelen Türkmen boyları yerleşmişlerdir. Bugünkü Ağvalı’lar da aynı Türkmen boylarının çocukları olarak anılmaktadır. 

Özellikle Kilimli bölgesi başlangıcındaki Roma dönemine ait lahit bunlardan biridir. Henüz arkeolojik kazılara başlanmamasına rağmen eldeki bulgular Kilimli bölgesinin eski Roma yerleşkesi olduğunu göstermektedir. Daha sonraki dönemlerde Türklerle birlikte bugünkü yerleşimine taşındığı görüşü hakim olmaktadır. 

Kalemköy ise Ağva’nın eski yerleşkelerden biri. Bu bölgede Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları bulunuyor. Hacıllı köyünde, 3.yy. sonu ? 4.yy. başlarında bulunan Gürlek Mağarası,  Hisar Tepe? de bulunan kale kalıntısı, Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni önemli buluntular.

Ağva Deniz Feneri
Ağva’nın simgelerinden biri olan Ağva Feneri, Ağva Plajı ile Yeşilçay’ın kesişim noktasında bulunmaktadır. Ağva’yı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri unvanını taşımaktadır.  Özellikle gün batımındaki muhteşem manzara bütün yorgunluğunuzu almaya yetecektir.
Dere kenarında bulunan butik otellerde konaklama ve eşsiz yemekleriyle lezzet durakları sunan Ağva doğal güzellikleriyle doğa yürüyüşü yapmak isteyenler farklı rotalarıyla ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Göksu deresi kenarında bulunan işletmelerde yöresel kahvaltı ve dünya mutfağının örneklerini tadabilirsiniz.
Türkiye’nin ve dünyanın her tarafından gelen turistlere hitap eden Ağva'yı tekne gezintisi yapmadan terk etmemelisiniz.

Onay kodu gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Sorry, we have a problem while sending e-mail. Please try later.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Please, enter code we send you.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Please select at least one notification channel.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
This email address already registered. Please, try other e-mail adress.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Please enter mandatory fields.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz. Please fill al required values.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Thank you, your your process is done.
Onay kodunu yanlış girdiniz. Please enter right code that we send you.