ŞILE Hava Durumu

Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali


Adını yıllardır yörenin ekonomisinin ve sanatının alt yapısını oluşturan coğrafi işaretli ürünü Şile Bezi’ nden alan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali 1986 yılından bu yana devam eden Türkiye’nin en eski festivallerden biridir. Ara yıllarda doğal afet ve savaş sebepleri nedenleri ertelenmiş olsa da 36 yıldır devam eden en eski festivallerden biridir. Festival ilk olarak 1986 yılında Şile Bezi ve Gençlik Festivali adı ile yapılmaya başlanmıştır. O yıllarda uluslararası olması istenerek devam eden bir festival olması planlanmaktaydı ve devamında festivale dâhil olan ülkeler ve ekipler ile Uluslararası ünvanı almıştır. Festivalin ilk dönemlerinde sadece dışarıdan turist olarak gelen festival katılımcıları 80.000’ne kadar ulaşmaktaydı. 

Konserler, yarışmalar, defileler, dans ekipleri ve sanat etkinlikleri ile devam eden festival sonraki dönemlerde uluslararası el sanatları fuar olarak ta düzenlenmiştir. Festival kapsamında sanat söyleşileri, konserler, yarışmalar, atölyeler, Şile Bezi konulu paneller ve dans ekipleri ile devam ederken yerel halkın da özellikle Şile Bezi dokuma ve diğer el sanatları ile dâhil olduğu stantlar açılmaktadır. Özellikle Şileli kadınların katıldığı motif yarışmaları festival programında ilgi odağı olmaktadır. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali,  Şile Bezi’ nin değerini ve kültürünü koruyarak devam ettirirken farklı ülke ve kültürler ile işbirliği ve kaynaşma sağlamayı, diğer el sanatı değerlerini tanıtmayı ve korumayı, yerel halkın ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlamayı amaçlamaktadır. 

Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali festival süresi boyunca Şile destinasyonuna canlılık kazandırarak yörenin ticari ve turizm potansiyelini artırdığı gibi Şile Bezi değerini de korumaya devam edecektir.
 

Onay kodu gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Sorry, we have a problem while sending e-mail. Please try later.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Please, enter code we send you.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Please select at least one notification channel.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
This email address already registered. Please, try other e-mail adress.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Please enter mandatory fields.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz. Please fill al required values.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Thank you, your your process is done.
Onay kodunu yanlış girdiniz. Please enter right code that we send you.