ŞILE Hava Durumu

Şile Kestane Balı


Türk Patent Enstitüsü’nün “kalitesi veya ününü belirli bir coğrafi yöreye borçlu olan ürünleri adlandırmak için kullanılan işaretler” olarak tanımladığı coğrafi işaret ünvanını 2021 yılında alan İstanbul’un tek coğrafi işaretli gıda ürünü olan Şile Kestane Balı, 2014 Eylül ayında ise İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşen Terra Madre Salone Del Gusto Festivali’nde tüm dünyadan farklı yerel ürünlerin yer aldığı Ark of Taste (Nuh’un Ambarı) listesinde yerini almıştır.
Karadeniz kıyısının en güzel ilçelerinden biri olan ilçemizde bulunan kestane ormanlarından üretilen Kestane Balı için arıcılık sezonu eylül ayında başlayıp temmuzun ilk haftası sona erer. Şile’nin kestane, meşe ağacı yoğunluklu ormanlarında üretilir, siyaha yakın koyu kahve renkli, buruk, Akdeniz iklimi ve Karadeniz iklimi arasında geçiş iklimi özelliği gösterdiğinden özel ve yumuşak bir tada sahiptir. Siyaha yakın koyu rengini meşe ağaçlarında oluşan nektar salgılarından ve böğürtlen çiçeklerinden alan bu özel bal modern kovanlarda teknik arıcılık yöntemleriyle üretilir.  Sağlık açısından birçok faydası olan Şile Kestane Balı özellikle yeni normal pandemi sürecinde yüksek bir anti-oksidan olarak vücudumuzu tüm mikropların zararlı etkilerine karşı korumaya yardımcı olmaktadır.
Şile Kestane Balı, Şile Kestane Balı Sirkesi ve daha birçok Şile’ye özgü yerel gıda ürünlerimizi her Cuma ve Pazar kurulan Şile Yeryüzü Pazar’ından tadıp, alabilirsiniz.
Ağzınıza Tat, bedeninize şifa olması dileğiyle.
     Pazarımızdaki geleneksel ve doğal Ürünlerin, Şile Kestane Balı’nın, Kestane Balı Sirkesi'nin ve Ekşi Mayalı Köy Ekmeğimizin daha çok İstanbulluya ulaşmasını istiyoruz. Küçük aile çiftçiliği için büyük bir model olan bu proje ile ilçemizdeki yerleşik köy hayatının sürdürebilirliğini sağlıyoruz.
     Kurda kuşa aşa sağlıklı ürün sunulmasında köprü vazifesi gören Şile Yeryüzü Pazarı, sağlıklı ve doğal ürünlerle buluşmak isteyen herkesi her Cuma ve Pazar Şile'ye bekliyor.
     Şile'nin kestane ormanlarının ve anların bize verdiği en büyük hediye; Şile Kestane Bal... Mutlaka tadına bakmalı ve şifa niyetine satın almalısınız. Kestane Bali, Şile Yeryüzü Pazanında ve Ancilik Kooperatifi satış ofisinde sizi bekliyor.

Onay kodu gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Sorry, we have a problem while sending e-mail. Please try later.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Please, enter code we send you.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Please select at least one notification channel.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
This email address already registered. Please, try other e-mail adress.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Please enter mandatory fields.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz. Please fill al required values.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Thank you, your your process is done.
Onay kodunu yanlış girdiniz. Please enter right code that we send you.