ŞILE Hava Durumu

Şile Ekmeğini Deprem Bölgesiyle Paylaşıyor

Şile Ekmeğini Deprem Bölgesiyle Paylaşıyor

Wednesday, February 8, 2023

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yaşanan ve civar 10 ili etkileyen 7.8 şiddetinde deprem sonrasında Şile Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyası aralıksız devam ediyor.

20 Yardım Tırı Yola Çıktı
Şile Kapalı Spor Salonunda ve civar ilçelerde toplanan yardımlar 20 tırla yola çıkarken, 20 iş makinesi de deprem bölgesine hareket etti. Şile Belediyesi sıcak yemek ihtiyacını gidermek için deprem bölgesine göndermek üzere tüm hazırlıkları tamamladı. 10.000 kişiye yemek verebilecek kapasiteye sahip olacak olan yemek tırı Şile Belediyesi personellerinden oluşan gönüllü ekiple deprem bölgesine hareket etmeye hazırlanıyor. 

Ekşi Mayalı Köy Ekmeği Deprem Bölgesine Gidecek
Su, yemek, giyecek, battaniye, ısıtıcı ve öncelikli yardım malzemeleri Şile’de bulunan tüm gönüllüler kamu personeli ve kolluk kuvvetleri tarafından kolilenerek deprem bölgesine ulaştırılmak üzere tırlara yükleniyor. AFAD yetkilileri ile görüşmeler sonucunda öncelikli ihtiyaçlardan biri olan ekmek sıkıntısına da çözüm arayan Şile Belediyesi daha uzun süre taze kalan ekşi mayalı köy ekmeği için kampanya başlattı. Şile köylerinde geleneksel yöntemlerle köy fırınlarında pişirilen ekşi mayalı köy ekmeğinin en önemli özelliği uzun süre bayatlamadan taze kalabilmesi. 57 mahalleye Şile Belediyesi tarafından dağıtılan unlar Şileli kadınların ellerinde deprem bölgesi için ekmek haline gelecek.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı "Bütün Hemşehrilerime Yapmış ve Yapacak Oldukları Destekler İçin De Ayrıca Teşekkür Ediyorum
Yürüttükleri yardım kampanyası ile ilgili açıklamalarda bulunan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’’ Şileli hemşehrilerimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın desteği ile güzel bir çalışma yapıyoruz. Dünden beri, bugün dahil olmak üzere 20’ye yakın yardım tırını bölgeye intikal ettirdik. Tabii sadece bu gönderecek olduğumuz yardım tırları, ihtiyacı karşılamıyor. Aynı zamanda bölgeye gönüllü hemşehrilerimizi ve AFAD gönüllülerini de gönderdik. Onlar da şu an bölgede çalışmalarını devam ettiriyorlar. Oradaki göçükleri, enkaz çalışmalarını kaldırabilmeleri adına 20’ye yakın iş makinesini de yine bölgeye intikal ettirdik. Bölgede ekmek ihtiyacı, su ihtiyacı olduğunu öğrendik. Köy fırınlarımıza Şile Belediyesi olarak unu biz vereceğiz. Köy fırınlarımızı bu sefer deprem bölgesi için yaktıracağız. Böylece Şile’den, köylü kadınlarımızdan deprem bölgesine kadar uzanan bir yardım eli oluşmuş olacak. Ekşi mayalı köy ekmeklerini biliyorsunuz bu ekmekler uzun süre dayanıyor. Biz de bugün itibari ile bunu gerçekleştirmek için köy fırınlarımızı yaktırdık. Bir diğer adımımız da bölgeye gönderilmek üzere hazırladığımız mobil yemek tırı. Bu mobil yemek tırı, kendi aşçılarımız ve kendi ekibimiz ile beraber bölgede günlük yaklaşık 10.000 kişiye hizmet vererek, sıcak yemek ihtiyacını karşılayacak. Buradan kıymetli hemşehrilerimize çok teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile hakkın rahmetine kavuşmuş olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza şifa ve geride kalanlara da sabır diliyoruz. Milletimizin, memleketimizin başı sağ olsun’’dedi.

Onay kodu gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Sorry, we have a problem while sending e-mail. Please try later.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Please, enter code we send you.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Please select at least one notification channel.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
This email address already registered. Please, try other e-mail adress.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Please enter mandatory fields.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz. Please fill al required values.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Thank you, your your process is done.
Onay kodunu yanlış girdiniz. Please enter right code that we send you.