ŞILE Hava Durumu
Kıymetli hemşehrilerim;

Sizlerin teveccühü ve tercihi ile Belediye Başkanlığı görevini üstlendiğimden bu yana, meclis üyelerimiz ve ekibimizle birlikte Şile’yi ve bölgemizi geleceğe en doğru şekilde taşıyabilmek için gerekli yatırımların ve projelerin hayata geçirilmesi için var gücümüzle ve ilk günkü heyecanımızla çalışmaya devam ediyoruz. Çünkü biz Şile’yi çok seviyoruz.
İlhan OCAKLI

Şile Belediyesi’nden Bir İlk Daha: Şile Palamut Festivali Başlıyor!

Şile Belediyesi’nden Bir İlk Daha: Şile Palamut Festivali Başlıyor!

10 Kasım 2022 Perşembe

Şile Belediyesi tarafından bu yıl ilk düzenlenecek olan 1. Şile Palamut Festivali 13 Kasım tarihinde birbirinden güzel etkinliklerle başlıyor. Balıkçılık kültürüne, balığın faydalarına ve palamut balığının en verimli adresi olan Şile’deki önemine saygı duruşu olacak festivalde söyleşiler, dans gösterileri, müzik dinletileri ve çok sayıda atölye yer alacak.

Doğal güzellikleri, kültürel geçmişi ve tarihi dokusu ile İstanbul'un yanı başındaki cenneti Şile geçmişten günümüze bir balıkçı kasabası olarak varlığını sürdürüyor. Şile Belediyesi’nin ismini Karadeniz’in bereketinden alarak bölge ile özdeşleşen Şile Palamudu’nun değerini, önemini sahiplenerek, insan vücuduna mucizevi faydalar sağlayan balık tüketimine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilecek olan festivalin gelenekselleşmesi hedefleniyor. 

Şile’nin geçmişten günümüze gelen denizcilik mirasına sahip kimliğiyle önemli bir denizcilik destinasyonu olduğunu belirten Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, “Doğal kaynaklarımızı sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, denizleri ve balıkları en iyi koruyacak olanlar en başta elbette balıkçılarımız. Biz de Şile Belediyesi olarak atalarımızdan miras kalan balıkçılığımızı yaşatmak için elimizden geleni yapmak için çalışıyoruz. Bu sebeple bu yıl ilk kez 1. Şile Palamut Festivali’ni düzenliyoruz. Öncelikle Eylül ayında başlayan tüm balıkçılarımız için bol kazançlı ve bereketli geçmesi en büyük temennimiz. Ve elbette deniz ürünleri mutfağına merak duyan herkesi festivalimize davet ediyoruz” diye konuştu. 

Palamut Balığının En Verimli Adresi: Şile…
Bahar aylarında beslenmek için Karadeniz’e çıkıp, sonbaharda Marmara’ya oradan da Çanakkale’ye kadar inen Palamut balıkları, sürü halindeki; uskumru, kolyoz, istavrit, hamsi, sardalya gibi balıklarla beslenir ve Marmara’dan Boğaz’a geçmeden önce Şile bölgesinde yemlenirler. Şile bölgesi kayalıklarda yaşayan küçük balıkları ve kabuklu deniz canlıları ile zengin bir bölge olduğundan; Palamut balıkları burada kaldığı sürede büyür, yağlanır ve en lezzetli halini alır.

Şile, 1 Eylül’de sona eren av yasağının ardından Marmara bölgesinde Palamut balığının avlanıldığı ilk limandır. Bu özelliği ile de Palamut balığı en taze şekilde İstanbul’a ulaşır. Bölgenin önemli geçim kaynakları arasında bulunan balıkçılığa da bir saygı niteliği taşıyan, Şile Belediyesi tarafından ilki gerçekleştirilecek olan Şile Palamudu Festivali, katılımcılara balıkçılık kültürüne dair yepyeni bilgiler sunacak.

Şile Palamut Festivali Programı Dopdolu!
Katılımcılara unutulmaz deneyimler sunacak olan Palamut Festivali saat 13.00’da Şile etkinlik alanında açılış konuşmaları ve ardından Şile Belediyesi Gençlik Orkestrası Dinletisi ile başlayacak. Saat 14.30’da Bir Palamut Hikayesi, saat 15.00’da Sürdürülebilir Balıkçılık ve Deniz Ürünlerinde Coğrafi İşaret başlıklarıyla keyifli ve aynı zamanda bilgilendirici söyleşiler gerçekleştirecek. Balıkçılığın sürdürülebilirliğine, coğrafi işaret değer ve öneminin aktarılacağı bu değerli söyleşi sonrasında Müzisyen Nahit Akdemir, ‘Karadeniz Ezgileri’ performansıyla misafirlere unutamayacakları bir müzik şöleni sunacak.

Ünlü Şeflerden Balık Kültürüne Dair Önemli Bilgiler…
Saat 16.00 itibariyle ise Türkiye’nin en başarılı şefleri arasında yer alan değerli şeflerimiz; Türev Uludağ, Eyüp Kemal Sevinç, Şefika Günyel ve Yıldız Öz Samaha ise festival misafirlerine Bir Kültürel Miras Olarak Mutfak ve Yerel Reçetelerin Önemi söyleşileriyle, balık kültürüne dair ilgi çekici hikayeler ve bilgiler aktaracak. 

Çocuklara özel; Origami Atölyesi, Kendi Seramik Kupamı Tasarlıyorum, Ben Şef Oldum, Geri Dönüşümden Kâğıt Heykel Atölyesi, Olta Atmayı Öğreniyorum, Balık Boyama gibi renkli karelere sahne olacak çok sayıda atölye düzenlenecek. Yetişkinler için ise AGM İleri Dönüşüm Atölyesi, Yerel Ustalarla Lakerda Atölyesi, Şile Yeryüzü Pazarı Ürünleri Tadımı, Coğrafi İşaretli Şile Kestane Balı Tadımı, Bir Yerel Lezzet: Maydanozlu Palamut atölyeleri renkli karelere sahne olacak.

Onay kodu gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Sorry, we have a problem while sending e-mail. Please try later.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Please, enter code we send you.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Please select at least one notification channel.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
This email address already registered. Please, try other e-mail adress.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Please enter mandatory fields.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz. Please fill al required values.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Thank you, your your process is done.
Onay kodunu yanlış girdiniz. Please enter right code that we send you.