ŞILE Hava Durumu

Şile Belediyesi’nin Güncel Borcu 925 Milyon TL

Şile Belediyesi’nin Güncel Borcu 925 Milyon TL

Friday, April 26, 2024


Şile Belediye Başkanı seçilen Özgür Kabadayı, şeffaf, adil ve sürdürülebilir belediyecilik anlayışının bir gereği olarak kamuoyu ile Şile Belediyesi’nin mevcut mali durumunu paylaştı. 

31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den CHP’ye geçen Şile Belediyesinin yapılan incelemelerden sonra güncel borcu 925.244.128 TL olarak tespit edildi. Şile Belediye Başkanlığına asılan pankart ile kamuoyuna ilan edilen güncel borç durumunda yer alan bilgilere göre, belediye kasasında 39.964.499 TL bulunurken, toplam borç ise 925 Milyon TL’yi aşıyor.

Başkanlık Binasına Borç Listesi Asıldı

Belediye binasına asılan pankartta, işçi SSK primleri, personel maaş ve SSK prim ve vergi borçları, SSK borçları, esnafa ödenmeyen borçlar, aylık elektrik borcu, vergi borçları gibi borçlar sıralandı.

Göze Batan Rakamlar 

Şile Belediyesi tarafından paylaşılan tabloda göze batan rakamlar dikkat çekiyor. 442 Milyon TL’lik rakam ile dış piyasa şirketlerine olan borçlar listenin en başında yer alırken, 31 Mart öncesi ihalesi gerçekleşmiş ileri tarihli sözleşme bedelleri ise 199 Milyon TL, genel sokak aydınlatmaları için 18 Milyon TL’lik tutarlar tablonun en dikkat çekici detayları olarak kayıtlara geçti.

Başkan Özgür Kabadayı: “İncelemelerimiz Devam Ediyor.” 

Belediyenin mevcut mali durumu hakkında bilgilendirmede bulunan Şile Belediye Başkanı Özgür Kabadayı:  “Şeffaf, adil ve sürdürülebilir belediyecilik anlayışımızın bir yansıması olarak 31 Mart 2024 tarihi itibariyle Şile Belediyesinin borç ve mevcut mali durumu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istedik. 2024 yılı içerisinde, son üç aylık dönem (Ocak-Şubat-Mart) incelendiğinde özellikle Mart ayı içerisinde Şile Belediyesi bünyesinde birçok usulsüzlük yönetimimiz tarafından tespit edildi. Gerçeklikle uyuşmayan son dakika faturalarına yasal itiraz süreçleri içerisinde gerekli itirazlar yapıldı. İncelemelerimizi belediyemize ait SİPAŞ ve Mercanköşk AŞ şirketlerimiz özelinde sürdürüyoruz. Belediye şirketlerimizin güncel mali durumlarını da kısa bir süre sonra ayrıca paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.   

 

Onay kodu gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Sorry, we have a problem while sending e-mail. Please try later.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Please, enter code we send you.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Please select at least one notification channel.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
This email address already registered. Please, try other e-mail adress.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Please enter mandatory fields.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz. Please fill al required values.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Thank you, your your process is done.
Onay kodunu yanlış girdiniz. Please enter right code that we send you.