444 74 53
Beyaz Masa
Şile Belediyesi
Atık Yağların Toplanması
Yazıyı Büyütmek İçin Tıklayınız...
Yazıyı Küçültmek İçin Tıklayınız...

  

Rafine sanayinden çıkan soap-stock’lara, tank dibi tortularına, yağlı topraklara, kullanılmış kızartmalık yağlara, çeşitli tesislerin yağ tutucularından çıkan yağlara ve kullanım süresi geçmiş olan bitkisel yağlara "bitkisel atık yağ" denilmektedir.

Kullanılmış bitkisel atık yağlar su kirliliğinin %25’ini oluşturmakta, bir litre atık yağın lavabodan dökülmesi yaklaşık bir milyon litre içme suyunu kullanılamaz hale getirmektedir. Kızartmalık atık yağlar ekotoksik özellik gösterir. Denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğünde su yüzeyini kaplayarak havadan suya oksijen transferini önlemekte, balıklar ve diğer canlıların ölümüne neden olmaktadır. Başlıca bu nedenlerden ötürü 19.04.2005 tarih ve 25791 sayılı Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği bitkisel atık yağların doğrudan alıcı ortama verilmesini yasaklamıştır.

Kızartmalık atık yağların canlılar üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle yem ve sabun sanayide kullanılması yasaktır. Kızartmalık atık yağlar biyodizel üretiminde kullanılarak geri kazanımı sağlanmaktadır.

Belediyemiz atık yağların çevreye vereceği zararı engellemek ve toplanıp geri kazanımını sağlamak için anlaşmış olduğu lisanlı firma ile beraber okullarda muhtarlıklarda ve camilere bırakılan atık yağ bidonları ile atık yağları toplayıp geri kazanıma göndermektedir.

Markalarımız
Kardeş Şehirlerimiz
Belediyemizden Haberdar olmak için e-mail ile üye olabilirsiniz.
TC. Şile Belediyesi mobil uygulamasını çok yakında buradan İndirebilirsiniz.
Üsküdar Cad. No: 1 Şile / İstanbul Tüm içerik hakları Şile Belediyesine aittir.