444 74 53
Beyaz Masa
Şile Belediyesi
Kemik Ölçümü
Yazıyı Büyütmek İçin Tıklayınız...
Yazıyı Küçültmek İçin Tıklayınız...

- Kemik Yoğunluğu Ölçümü (Dansitometri) HİZMETİ :

Osteoporoz yani kemik erimesi kemik yoğunluğunun ve kalitesinin azalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.Bu hastalıkta, kemikler zayıflar, dayanıklılıkları azalır ve kırılma riskleri artar.
Kemik erimesi hastalığı, ilk kırıklar oluşana kadar genellikle herhangi bir belirti göstermez. Bu sebepten dolayı, kemik erimesi (osteoporoz) "sessiz hastalık" olarak telaffuz edilir. Kemik erimesindeki ilk belirti çoğunlukla kırılmadır. Kemik erimesine bağlı kırıklar farklı bölgelerde oluşabilse de genel olarak omurga, bilek ve kalça bölgesinde ortaya çıkar. Bilek ve kalça bölgesinde oluşan kırıklar kendini açıkça belli ederken, omurgadaki kırıkları teşhis etmek çok daha zor olabilmektedir. Çünkü omurgadaki kırıklar ağrısızdır ya da ağrılı da olsa, kişi bu durumun kırılmanın dışında farklı nedenlerden kaynaklandığını düşünebilir.

  • Güvenli ve ağrısız bir test olan Kemik Mineral Yoğunluğu testinde, özel x-ray ışınları ile kemiklerin kalınlığı ve gücü ölçülür.
    Özellikle menopoz sonrası yaşlarda, kemik erimesi riski taşıyan kadınlardan kemik yoğunluğu testi istenir. Ailesinde kemik erimesi hastalığı olan kadınların, doktorlarına danışarak, bu testi mutlaka yaptırmaları gerekir.

Kemik yoğunluğu ölçümleri Belediyemiz bünyesinde ,uzman sağlık görevlisi tarafından İstanbul’ daki büyük hastanelerde bulunan son sistem dansitometri cihazıyla yapılmaktadır.

Cihazımızdan tüm vatandaşlarımız ücretsiz bir şekilde yararlanabilir…Menopoz sonrası tüm bayan hastalar kendi isteğiyle diğer kişiler doktor onaylı istek kağıdı ile bu hizmetten yararlanmaktadırlar..

 

Kemik ölçümleri Şile Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ek hizmet binasında

 Haftanın 5 iş günü(c.tesi-Pazar hariç)  Saat 8:30-16:30 arasında uzman sağlık görevlisi tarafından yapılmaktadır.

Adres : Kumbaba Mah. Gökçdeniz sk. no 3

Telefon :0216 704 25 13

Markalarımız
Kardeş Şehirlerimiz
Belediyemizden Haberdar olmak için e-mail ile üye olabilirsiniz.
TC. Şile Belediyesi mobil uygulamasını çok yakında buradan İndirebilirsiniz.
Üsküdar Cad. No: 1 Şile / İstanbul Tüm içerik hakları Şile Belediyesine aittir.