444 74 53
Beyaz Masa
Şile Belediyesi
Festival Tarihi
Yazıyı Büyütmek İçin Tıklayınız...
Yazıyı Küçültmek İçin Tıklayınız...

ULUSLARARASI ŞİLE BEZİ KÜLTÜR ve SANAT FESTİVALİ
  
   2011 yılında 25. defa kutlanan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat festivali, Şile’nin en önemli kültürel ve sanatsal aktivitesidir. Yıllar içerisinde giderek önem kazanan ve etki alanı genişleyen Festival hem İstanbul’un hem de ülkemizin en eski ve köklü Festivallerinden birisidir.
 Son yıllarda giderek klasik Festival, anlayışından çıkarak, bir el işi sana fuarına dönüşen Festival uluslararası el işi sanatçılarına da ev sahipliği yapıyor. Başlangıçta yarışmalar ve konserler ve defilelerden ibaret olan Festival; son yıllarda Festival alanında kurulan stantlarda sergilenen canlı el işi sanat performanslarıyla büyük ilgi çekiyor.
 2011 yılında, 27 ülkeden 550 sanatçı ve dansçının katılımıyla uluslararası bir organizasyon şeklinde kutlanan Festivale yurt içinden de 12 DÖSİM sanatçısı ustalıklarıyla ve eserleriyle iştirak etti.
 2012 yılında da yurt içi ve dışından sanatçıların katılacağı Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivalimizin yakın gelecekte bir el işi sanat fuarına dönüşmesi de bekleniyor. El işi sanatlarının canlı performanslarla sergilendiği Festival alanında Hindistandan, Ürdün’e, Beyaz Rusya’dan, Romanya’ya, Japonya’dan, Kazakistan’a kadar birçok ülke sanatçısının ürünlerini görmek, üretim aşamalarını izlemek ve alış veriş yapmak mümkün oluyor.
 Geçen yıllarda olduğu gibi yine sevilen sanatçıların konserleri, sergiler ve Uluslararası Folklör gösterileri izleyenleri büyülüyor.
 
Fotoğraf galerisi için tıklayınız
 
Markalarımız
Kardeş Şehirlerimiz
Belediyemizden Haberdar olmak için e-mail ile üye olabilirsiniz.
TC. Şile Belediyesi mobil uygulamasını çok yakında buradan İndirebilirsiniz.
Üsküdar Cad. No: 1 Şile / İstanbul Tüm içerik hakları Şile Belediyesine aittir.