444 74 53
Beyaz Masa
Şile Belediyesi
Doğal Çevre Özellikleri
Yazıyı Büyütmek İçin Tıklayınız...
Yazıyı Küçültmek İçin Tıklayınız...

İlçede ana yeryüzü şekillerini platolar ve ovalar oluşturur. Şile platosu alçak fakat Karadeniz’e dökülen akarsularla derince yarıldığı için arazi oldukça arızalıdır. İlçenin %52’sini 100-200 m. yükseltiler oluşturur. Ortalama yükseklik 126 m’dir. Yükseltiler Karadeniz’den güneye, iç kesimlere doğru kademeli olarak yükselir. 400 m. nadiren geçilir. En yüksek yer Gebze sınırındaki 480 m’ye ulaşan ovalarıdır. Bunlar Şile, Kabakoz, Ağva ovalarıdır. Plaj kumlu alçak alanlarda yine deniz seviyesindeki düz morfolojik birimlerdendir.60 km’lik Şile kıyılarının yaklaşık 20 km’sini böyle plajlı alçak kıyılar, 40 km’sini ise falezli yüksek kıyılar oluşturur.
 
Yeşilçay, Göksu, Kabakoz ve Şile dereleri ilçenin önemli akarsularıdır. Doğal göl yoktur. Yapay göller içinde Darlık baraj gölü ile bir bölümü olmak üzere Ömerli baraj gölü önemlidir. Sulama amaçlı yapılmış Oruçoğlu, Kervansaray, Karamandere göletleri de küçük boyutlu diğer yapay gölleri oluşturur.
 
Şile Türkiye deprem haritasına göre dörtlü tonlamada 2.derecedeprem bölgesi içinde kalır. İlçede günümüze dek tamamen yıkıcı bir depreme rastlanmamıştır.
 
İlçede ekonomik yönden önemli silis kumu, kil çeşitleri, puzolan madenleri çıkarılır. Yapı taşı olarak kireç taşları kullanılır.
 
 
 
 
Markalarımız
Kardeş Şehirlerimiz
Belediyemizden Haberdar olmak için e-mail ile üye olabilirsiniz.
TC. Şile Belediyesi mobil uygulamasını çok yakında buradan İndirebilirsiniz.
Üsküdar Cad. No: 1 Şile / İstanbul Tüm içerik hakları Şile Belediyesine aittir.